Moje top 10 skrótów Resharpera

Resharper logo

 

Używam skrótów dla Resharper 2.x/IntelliJ IDEA. Poniższych używam szczególnie często, pracując przy naprawdę dużych solucjach. Kolejność bez znaczenia 🙂

1.Go to everything/type [ctrl + n]:

Jest to przypuszczalnie najpopularniejszy skrót. Pozwala z dowolnego miejsca w kodzie dostać się, jak sama nazwa wskazuje, wszędzie w obrębie całej solucji. Wpisując nazwę typu wystarczy, że wpiszemy pierwsze litery każdego wyrazu (z notacji PascalCase).

2.Go to file member [ctrl + F12]:

Podobny do Go to everything, ale obejmujący składowe typu. Czyli mając otwartą klasę i korzystając ze skrótu możemy dotrzeć do każdej składowej. Przydatne zwłaszcza przy tzw. tysięcznikach i gdy nie znamy klasy, ale znamy konwencje w projekcie.

3.Find usages [alt + F7]:

Jeżeli symbol karetki znajduje się między pierwszym i ostatnim znakiem nazwy zmiennej/stałej/składowej to możemy użyć tego skrótu by znaleźć miejsca jego użycia w obrębie całej solucji. Wyświetlają się one w widoku Find Results.

4.View recent files [ctrl + e]:

Powyższa kombinacja pozwala na szybkie znalezienie ostatnio odwiedzanych plików w solucji.

5.Go to next code issue [F12]:

Ten skrót pozwala na sprawne przeskakiwanie od jednego ostrzeżenia/błędu kompilatora do następnego w aktualnym pliku. Jeżeli chcemy cofnąć się do poprzedniego to używamy bardzo podobnego: [shift + F12]

6.Parameter information [ctrl + p]:

Gdy symbol karetki znajduje się między nawiasami zawierającymi parametry metody, to można użyć tego skrótu by uzyskać informacje o owych parametrach.

7.Go to declaration [ctrl + b]:

I znowu: jeżeli karetka znajduje się między pierwszym i ostatnim znakiem nazwy zmiennej/stałej/składowej to używając tego skrótu możemy szybko przenieść się do miejsca deklaracji delkiwenta. Jeżeli użyjemy go na nazwie typu to przeniesiemy się do pliku zawierającego jego deklarację.

8.Locate in Solution [shift + alt + l]:

Chyba mój ulubiony :). Zachwyca przy wielkiej solucji. Jeżeli chcemy zlokalizować aktualnie otworzony plik w Solution Explorer(rze) to użycie tego skrótu w magiczny sposób rozwinie odpowiedni projekt, folder a następnie zaznaczy naszą zgubę.

9.Rename [F2]:

Ponownie karetka musi znajdować się na nazwie – tym razem sygnatury, którą chcemy zmienić – naciskamy F2 i możemy zaczynać. Jeżeli zmieniamy nazwę zmiennej lokalnej to zostanie zmieniona w całym zasięgu. Analogicznie ma się sprawa ze składowymi typów i samymi typami.

10.Move [F6]:

Załóżmy, że chcemy przenieść jakiś plik lub folder gdzieś indziej. Nie ważne czy do innego projektu, czy może po prostu do innego namespace’a. W tym celu zaznaczmy nasz plik w Solution Explorer, a następnie używamy skrótu. Prosty kreator poprowadzi nas przez szybki proces przenoszenia. Resharper dopilnuje wszystkiego, oczywiście w granicach rozsądku :).


 

Przydatnych skrótów jest rzecz jasna dużo więcej. Może kiedyś jeszcze do tego wrócę, choć temat jest już chyba mocno wyeksploatowany przez blogujących programistów. Tak czy siak, powyższe skróty powinny przybliżyć tych dla których są nowością do minimializowania użycia myszki i zaoszczędzenia czasu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *